Cesja kredytu hipotecznego

Sprzedaż nieruchomości może być wymagającym zadaniem. Tym bardziej, jeśli jest ona obciążona hipoteką. W takim przypadku niezbędna będzie cesja kredytu hipotecznego. Jako profesjonalna firma prowadząca skup nieruchomości, także w trakcie trwania kredytu hipotecznego, oferujemy pomoc w przeprowadzeniu cesji kredytu, dzięki czemu całe przedsięwzięcie przebiegnie bez komplikacji. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tego procesu oraz skorzystania z naszych usług!

Cesja – co to jest?

Cesja kredytu hipotecznego to umowa cywilnoprawna, która przenosi obowiązek spłaty kredytu hipotecznego z jednej osoby na drugą. Mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Po podpisaniu takiej umowy wierzytelność banku, czyli prawo do żądania spłaty pożyczonej kwoty, przechodzi z cedenta (osoby pozbywającej się kredytu) na cesjonariusza (osobę przejmującą kredyt). W takiej sytuacji nieruchomość obciążona hipoteką staje się własnością nowego kredytobiorcy, co wiąże się ze zmianą wpisu w księdze wieczystej. Cesja to przydatne rozwiązanie w wielu sytuacjach losowych, gdy dotychczasowa forma spłaty kredytu nie jest już możliwa. Wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami, które należy mieć na uwadze.

Kiedy możliwe jest przeniesienie kredytu hipotecznego?

Przepisanie kredytu hipotecznego, jak czasami nazywa się cesję, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy obydwie strony umowy wyrażają na nią zgodę, a także bank udzielający kredytu nie zgłasza żadnych przeciwwskazań. Kluczową kwestią będzie określenie, czy cesjonariusz przejmujący kredyt ma odpowiednią zdolność oraz wiarygodność kredytową. Zdolność kredytowa to warunki życia umożliwiające spłatę kredytu. Bank określa ją na podstawie tego, czy potencjalny kredytobiorca ma wystarczająco wysokie dochody miesięczne, ile osób żyje w jego gospodarstwie domowym, jakie są jego obecne comiesięczne wydatki oraz czy ma jakiekolwiek inne zobowiązania finansowe.

Gdy bank ustali, że cesjonariusz jest zdolny do spłaty kredytu, musi jeszcze określić jego wiarygodność kredytową. To inaczej nazwana reputacja kredytowa, czyli sposób wywiązywania się z wcześniejszych zobowiązań. Wiarygodność kredytowa określa, czy potencjalny cesjonariusz spłacał raty na czas, a także czy miał jakieś trudności ze spłatą. Jeśli wierzyciel, jakim jest bank, nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, będzie można przejść do cesji kredytu hipotecznego.

Skup nieruchomości
Skup nieruchomości Niestorinwestor

Zapraszamy do kontaktu i niezobowiązującej rozmowy.

Zadzwoń: +48 531 746 850 | Napisz: kontakt@nestorinwestor.pl

Kiedy warto przenieść kredyt hipoteczny?

Na cesję kredytu hipotecznego najczęściej decydują się współkredytobiorcy, czyli osoby, które dotychczas razem spłacały ten sam kredyt. W wyniku różnych zdarzeń losowych, np. w przypadku rozwodu lub rozstania, czasami nie jest to dalej możliwe, a jedna z osób decyduje się na samodzielne spłacanie comiesięcznych rat. W takiej sytuacji najlepszą opcją jest wykreślenie współkredytobiorcy z kredytu hipotecznego. Wtedy taka osoba nie jest już zobowiązana do spłaty należności, lecz jednocześnie przestaje być właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką.

Innym przypadkiem, gdy cesja kredytu hipotecznego będzie konieczna jest śmierć kredytobiorcy. Zobowiązania wobec banku udzielającego kredytu mogą zostać przeniesione na najbliższą rodzinę zmarłego kredytobiorcy właśnie za pomocą cesji kredytu hipotecznego.

Cesja kredytu to także często wybierane rozwiązanie w przypadku kłopotów finansowych. Jeśli sytuacja finansowa kredytobiorcy znacznie się pogorszyła i nie jest on już w stanie dalej spłacać kredytu, cesja może okazać się jedyną opcją.

Cesja kredytu hipotecznego jest także niezbędna podczas sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką. Wielu potencjalnych nabywców może w ogóle nie brać pod uwagę zakupu domu lub mieszkania, na który został wzięty kredyt hipoteczny, dlatego warto zastanowić się nad wyborem firmy zajmującej się skupem nieruchomości. Jedną z nich jest Nestorinwestor, który oferuje pomoc podczas organizacji cesji kredytu hipotecznego oraz atrakcyjne ceny za Państwa nieruchomości.

Jak przebiega cesja kredytu hipotecznego?

Wbrew pozorom cesja kredytu hipotecznego nie musi wiązać się z dużymi trudnościami. Czasami banki udzielające kredytu mogą wysunąć pewne wątpliwości względem zdolności bądź wiarygodności cesjonariusza, lecz zazwyczaj wystarczy trzymać się przedstawionych poniżej kroków, aby przenieść kredyt z jednej osoby na drugą. Oto jak przebiega cesja kredytu hipotecznego.

Pierwszym krokiem podjętym jeszcze przed podpisaniem cesji powinno być dokładne ustalenie warunków umowy cedenta z cesjonariuszem. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której cesja jest już niemal podpisana, a któraś ze stron umowy zgłasza, że nie wiedziała o którymś jej elemencie.

Gdy już nastąpi zgoda między stronami umowy, można przejść do kolejnego kroku, czyli do wystąpienia do banku udzielającego kredytu z prośbą o rozwiązanie sprawy. W tym celu zazwyczaj należy wypełnić specjalny wniosek, którego wzór ma przygotowanych wiele banków. Nie trzeba wtedy martwić się, że jakikolwiek szczegół nie zostanie zawarty w prośbie.

Kolejnym krokiem podczas wysyłania prośby do banku jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, bez których wykonanie cesji nie byłoby możliwe. Są to dowody tożsamości cedenta i cesjonariusza, umowa kredytu hipotecznego, dokumenty pozwalające na ustalenie zdolności kredytowej cesjonariusza oraz dokumenty dotyczące nieruchomości obciążonej hipoteką.

Aby ustalić zdolność kredytową, najczęściej przedstawia się zaświadczenie o dochodach lub wyciągi z banku potwierdzające wpływy wynagrodzenia, a także umowę o pracę czy formularze PIT. Natomiast do dokumentów dotyczących nieruchomości zalicza się akt notarialny, pozwolenie na budowę oraz odpis z księgi wieczystej. Zebraną dokumentację załącza się do wysyłanej do banku prośby.

Po otrzymaniu wniosku bank zapoznaje się z jego treścią oraz analizuje zdolność i wiarygodność kredytową potencjalnego cesjonariusza. Na tym etapie kredytodawca może poprosić o przekazanie dodatkowych informacji celem rozwiania ewentualnych wątpliwości.

Gdy już bank wyrazi zgodę na cesję kredytu, można przystąpić do podpisania aneksu do umowy kredytu hipotecznego. Zostanie w nim zawarta informacja o przeniesieniu wierzytelności z dotychczasowego kredytobiorcy na nowego, czyli cesjonariusza. Wraz z podpisaniem tego dokumentu cedent przestaje mieć jakiekolwiek zobowiązania w tej kwestii wobec banku.

Dodatkowym krokiem, który warto podjąć podczas przeprowadzania cesji jest podpisanie umowy u notariusza. Może zostać sporządzona u niego umowa cesji kredytu hipotecznego, czyli akt notarialny, który wraz z aneksem do umowy kredytowej, potwierdza, że kredyt nie jest już dłużej zmartwieniem cedenta.

Ile kosztuje cesja kredytu hipotecznego?

Koszty cesji kredytu hipotecznego zależą od banku, w którym został zawarty kredyt oraz od ewentualnej decyzji o wizycie u notariusza. Każdy bank określa własny cennik wprowadzenia zmian do umowy, a niektóre z nich pobierają także opłatę za rozpatrzenie wniosku. Koszty takiego przedsięwzięcia oscylują w granicach od 200 do nawet kilku tysięcy złotych.

Z dodatkowym wydatkiem będzie także wiązało się sporządzenie aktu notarialnego potwierdzającego cesję kredytu hipotecznego. Do ogólnych kosztów przeprowadzenia cesji należy jeszcze doliczyć opłaty za przygotowanie dokumentów przedstawianych bankowi podczas składania wniosku takich jak odpis z księgi wieczystej.

przeniesienie kredytu hipotecznego

Przepisanie kredytu hipotecznego na inną osobę – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Przed złożeniem wniosku do banku z prośbą o przepisanie kredytu hipotecznego warto najpierw dokładnie zapoznać się z warunkami umowy kredytowej. Może się bowiem okazać, że nie dopuszcza ona możliwości przeniesienia zobowiązań na inną osobę. Wtedy cesja nie będzie mogła być wykonana. Można ewentualnie zgłosić się do banku z prośbą o zmianę warunków umowy i uwzględnienie możliwości przeprowadzenia cesji.

Warto również przyjrzeć się sytuacji finansowej potencjalnego przyszłego kredytobiorcy. Jeśli nie ma on stałej pracy, spłaca inne zobowiązania lub w przeszłości zwlekał z wnoszeniem opłat, bank może uznać, że nie posiada on wystarczającej zdolności kredytowej. Wtedy przejęcie kredytu hipotecznego nie będzie możliwe i trzeba będzie znaleźć innego cesjonariusza, który sprosta stawianym przed nim wymaganiom.

Wiele osób nurtuje także kwestia, czy można notarialnie przepisać kredyt na inną osobę. Takie przepisanie kredytu to właśnie omawiana cesja kredytu hipotecznego, która jest w wielu przypadkach jak najbardziej możliwa.

Należy także pamiętać, że cesja kredytu hipotecznego może być traktowana jak zaciągnięcie kredytu hipotecznego na nowo. Takie działanie może zatem wiązać się z dodatkowymi kosztami określonymi przez bank, wypełnieniem dodatkowych dokumentów lub ustaleniem nowych zasad umowy kredytowej.

Oczywiście zasady cesji kredytu hipotecznego będą różne w zależności od banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Jeśli któreś z nich okażą się być problematyczne, ewentualnie można zdecydować się na wcześniejsze przeniesienie kredytu do innego banku, a dopiero po tym kroku na dokonanie cesji. Jest to jednak skomplikowany proces, a czasami po otrzymaniu odmowy wykonania cesji wystarczy wystąpić o ponowne rozpatrzenie wniosku o cesję.

Skup nieruchomości z kredytem hipotecznym

Dobrze wiemy, jak trudne może być znalezienie osoby zainteresowanej zakupem nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym. Rozumiemy również, że sprzedaż takiego mieszkania bądź domu często jest zadaniem priorytetowym. Chętnie odkupimy Państwa nieruchomość, nawet jeśli jest obciążona hipoteką, a dodatkowo pomożemy podczas przeprowadzania cesji kredytu hipotecznego. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju kwestiach, dzięki czemu nie muszą się Państwo martwić o żadne formalności. Wspólnie przygotujemy wszelkie dokumenty i wystąpimy z prośbą do banku.

Co więcej, oferujemy zakup nieruchomości od ręki, co pozwoli Państwu na szybkie pozbycie się zmartwienia. Płacimy gotówką lub przelewem, a nasz profesjonalizm potwierdzają setki zadowolonych klientów. Zapraszamy do kontaktu celem poznania szczegółowej oferty!

Zapraszamy do kontaktu